Průvodce: Aljaška a Yukon II. část

Led 18, 2016
Publikoval: Tomáš
4885 přečtení

Zajímavá místa na Aljašce a Yukonu – pokračování I. části

V první části našeho průvodce jsme se seznámili s informacemi o letenkách, ubytování, autopůjčovnách a cestováním po Aljašce + městem Anchorage začali povídání o místech, která jsme navštívili a která jsou něčím zajímavá.

Poloostrov Kenai – poloostrov nacházející se hodinu jízdy jižně od Anchorage. Je hojně navštěvován i místními a je někdy také nazýván „Alaska’s Playground„. Na poloostrově se nachází rozsáhlý Národní park Kenai Fjords, Chugach National Forest a Kachemak Bay State Park. Mrkněte níže na místa, která si zaslouží vaši pozornost.

  • Seward – město nacházející se při Resurrection Bay si rozhodně zaslouží vaší pozornost. Jeho centrum se nachází okolo přístavu, kde najdete množství turistických obchodů, restaurací a infocentrum NP Kenai Fjords. Do přístavu připlouvají i velké záoceánské lodě a právě odtud se také vyráží na lodní výlety po Prince William Sound za pozorováním velryb a k ledovcům – i když osobně doporučuji Valdez (info níže), tak v případě pěkného počasí můžete vyrazit i zde v Sewardu. Známá a spolehlivá je agentura Kenai Fjords Tours. Od přístavu můžete jít podél zátoky okolo Seward Waterfront parku (ve kterém je zároveň možnost kempování) až k Alaska Sealife Center, kde se dozvíte vše o oceánu a zvířatech v něm žijících. Okolí Sewardu nabízí i množství turistických tras různých stupňů obtížnosti. Pokud dostanete hlad, stavte se v Chinooks – burgery i pivka mají skvělé ;)
  • Exit Glacier – ledovec těsně před Sewardem, asi 10 km od hlavní silnice na území NP Kenai Fjords. Na místě najdete velké parkoviště a infocentrum. K samotnému ledovci je to cca 15-20 minut procházka. Zajímavé je sledovat podle cedulí s letopočty (první jsou už před parkovištěm), kam až ledovec v minulosti sahal. Zdatnější turisté a trekaři si mohou dát dle mého názoru skvělý celodenní Harding Icefield trail.
  • Alaska Wildlife Conservation Center – pokud jste doposud měli na zvířata smůlu, zde je určitě uvidíte. Medvědi Grizzly i Baribal, karibu, bizoni, orli, sovy a další v pěkném prostředí, které běžnou zoo připomíná jen vzdáleně. Určitě doporučuji, cena vstupného 12,5 USD je taktéž přijatelná. Detaily na jejich www. (klik). Wildlife centrum najdete na Seward Hwy poblíž odbočky na Portage – mapa.
  • Ninilchik – původem ruská osada, kde prakticky nic není – kromě ruského kostela a hřbitova – zajímavé místo nedaleko hlavní silnice. Podobnou ruskou vesničkou je též Nikolaevsk s pravoslavným kostelem a občerstvením s názvem Samovar. Nikolaevsk najdete na asfaltové odbočce 9 mil z Anchor Point.
  • Homer – ne, že by mě Homer přímo zklamal, ale čekal jsem od něj možná trochu víc. Městečko má dvě části – vlastní Homer a výběžek Homer Spit. Homer je přístupný po Sterling Highway, která je zajímavá cca po Cooper Landing, pak už mi přišla spíše nudná, občas vykoul oceán, občas nic ;) Hezká byla vyhlídka těsně před Homerem. Přímo v Homeru jsme byli ubytování ve starší části města v penzionu Driftwood Inn. Přímo v Homeru můžete zajít do Pratt muzea nebo do Islands & Ocean Visitor Center (vstup zdarma). Homer Spit, úzká kosa pevniny vybíhající do zátoky je na svém konci plná různých giftshopů, restaurací a najdete zde též přístav, odkud můžete vyrazit na plavbu po zátoce či do Seldovie v Kachemak Bay State Parku na protějším břehu. Z barů mrkněte do Salty Dawg Saloon (budova s majákem), jehož interiér je celý doslova vytapetován dolarovými bankovkami návštěvníků. Cestou na Homer Spit koukejte po orlech – šance, že budou sedět na některém ze sloupů či na pláži je poměrně velká.

Národní park Denali – „must visit“ na Vaší cestě. Pokud chcete vidět horské velikány, zvířata, jezera a do divočiny se podívat co nejvíc zblízka, určitě využijte celodenní výlet autobusem do nitra parku. Autobusem proto, že pouze prvních 15 mil silnice vedoucí do parku je přístupné osobním autem, dalších 80 mil je přístup omezen pouze na autobusy NP Denali. Jízdenku je doporučeno rezervovat, v sezóně je to i více méně nutné.

 

Cena je odstupňována dle místa kam pojedete – my jsme vyrazili k Wonder Lake, nejčastějšímu cíli těchto celodenních výletů, za 46 USD zpáteční. Po cestě je několik přestávek u návštěvnických center či vyhlídek (Polychrome Pass), kde se můžete buď zdržet daný čas a odjet stejným busem, nebo si počkat na další, který vás v případě volného místa vezme dál. Veškeré info k shuttlům a NP Denali obecně najdete zde.

 

V Denali jezdí též camper busy, kde vám vezmou i kolo, stany a další výbavu do přírody – v parku je samozřejmě kromě celodenního výletu možné i vícedenní kempování a treky. Detaily opět na webu NP.

Celý výlet hodnotím velmi pozitivně, i když nám počasí výhledy a celkový zážitek trochu pokazilo, ale to už je Aljaška – kdo chce celý den slunce musí letět na Havaj :-) Ze zvířátek jsme v parku viděli medvědy, karibu, orly a další.

Talkeetna – menší městečko na konci odbočky z George Parks Highways. Kromě minipivovaru a pár dalších restaurací zde najdete i letiště, ze kterého za pěkného počasí startují vyhlídkové lety nad NP Denali a k nejvyšší hoře Severní Ameriky Mt. McKinley. My jsme na počasí měli štěstí, takže jsme do oblak vyrazili – z nabídky společnosti K2 Aviation jsme vybrali trasu s názvem Denali Grand Tour. Více než hodinu a půl dlouhý let stál díky skvělému počasí a komentářům pilota opravdu za to a mohu jej všem doporučit. Kromě K2 v Talkeetně působí i další společnosti s podobnou nabídkou. Rezervaci jsme na let neměli a po příjezdu jsme během hodiny letěli – vzhledem k zdejšímu vrtkavému počasí nelze tyto relativně nákladné aktivity moc plánovat.


Healy – malé městečko u NP Denali. Kromě asi nejlevnější benzínky v Denali a levného kempu zde najdete vyhlášený pivovar 49th State Brewing Company s širokou nabídkou piv a výbornou restaurací. Jedny z nej burgerů na Aljašce jsme měli právě zde. Před pivovarem se nachází autobus ze známého filmu Útěk do divočiny (info ČSFD.cz). Jde o repliku autobusu přímo z filmu, originální bus 142 můžete také navštívit, ale musíte počítat s delším, dvoudenním, trekem s názvem Stampede Trail.

Fairbanksdruhé největší město Aljašky s univerzitou a mezinárodním letištěm (IATA: FAI). Co se týká turistiky, tak jde o město (co se centra týká) na jedno dopo/odpoledne. Velmi zajímavé je Morris Thompson Cultural & Visitors Center (info) ve kterém najdete zajímavé expozice z historie Aljašky. V centru je také giftshop a wifi zdarma. Pokud potřebujete poradit s vaším itinerářem, ať už v rámci Fairbanks, nebo celého regionu, můžete se obrátit na erudované pracovníky centra. Pokud vás zajímají psí spřežení, závody a vše kolem, navštivte Dog Mushing museum (info).

Další zajímavosti, z nichž lze jmenovat například návštěvnické centrum transaljašského ropovodu Aleyska, vedoucího od Severního ledového oceánu až do Valdez či muzeum historických vozů Fountainhead Antique Auto Museum.

Ubytování ve Fairbanks – opět můžete zajet do některého z kempů, nebo v případě špatného počasí jako jsme ten den měli my, využít například tento rodinný motel s pohodovými majiteli a dobrou snídaní v ceně.

Okolí Fairbanks – přímo z Fairbanks si můžete zajet do 95 km vzdáleného termálního resortu Chena Hot Springs. Pokud se ve vodě rozležíte a nebude se vám chtít řídit zpět, můžete se na místě ubytovat (kemp i pokoje). Dalším místem, které jsme ovšem vynechali, je vyjížďka po Dalton Highway k polárnímu kruhu. Jet celkem 300 km tam a 300 km zpět kvůli fotce u cedule jsme vyhodnotili jako mrhání časem, nicméně místo je celkem navštěvované ;)

North Pole – městečko ležící slabých 20 km od Fairbanks je známé svou jedinou atrakcí – domem Santa Clause (web zde). S dětmi must visit, ale na běžného cestovatele může působit spíš jako typický americký kýč, nicméně krátkou zastávku si zde udělejte, svým způsobem je toto místo i zajímavé a některé suvenýry v giftshopu nejsou také špatné. ;) Pokud jste ve Fairbanks nedokoupili zásoby, můžete to udělat zde v řetězci Safeway. (nezapomeňte požádat o slevovou kartu!)

Tok – vlastně zde nic není, kromě největší zimy, co jsme zažili :) Město má strategickou polohu na Alaska Highway, takže jsme zde nocovali hned dvakrát. Jinak co si ještě vzpomínám, tak zde byla o pár centů lepší cena benzínu a pěkná restaurace Fast Eddy’s vedle Young’s motelu.

Valdez – přístavní městečko, které stálo za návštěvu, už jen kvůli jízdě po Richardson Highway – rozhodně se zastavte u ledovce Worthington, kde můžete jít až přímo k němu. Pěkný je i průjezd Keystone Canyonem. Po příjezdu do Valdez jsme vyrazili do přístavu a v kanceláři společnosti Stan Stephens si rezervovali celodenní výlet lodí k ledovci Columbia na následující den. Poté jsme vyrazili na protější břeh zátoky (směr ropný terminál) kde jsou údajně často vidět medvědi. Nakonec jsme viděli jen mořské vydry a ptáky vytahující lososy vracejíc se do Solomon Gulch Hatchery. Zajímavým tipem může být i Valdez Museum, kde se dozvíte vše o zemětřesení z roku 1964, které prakticky celý Valdez, který se tehdy nacházel na jiném místě, srovnalo se zemí.

Jinak plavba lodí za investovaných 125 USD skutečně stála – kromě odlamujícího ledovce Columbia jsme cestou po zátoce viděli velrybu, vydry, papuchalky, lvouny a pár lidí zahlédlo na břehu i medvědy. Ve Valdez jsme byli ubytováni v kempu Eagles Rest RV (www zde)

Chicken – vesnice nacházející se na 65. míli Taylor Highway ve směru od Tetlin Junction. Pokud pojedete do Kanady jako my, určitě si zde udělejte zastávku -kuřata jsou zde skutečně všude přičemž už jen velké kuře z kusů plechu a speciální těžební bagr na zlato stojí za návštěvu. Nakoupit suvenýry jako například plechovku se zlatonosnou rudou + pánev na rýžování zlata můžete v Chicken Gold Camp & Outpost. Pokud budete pokračovat z Chicken dál na východ, dojedete k nejseverněji položenému hraničnímu přechodu USA/ Kanada. Přejezd hranic autem z USA do Kanady je standardně v autopůjčovnách povolen a vše zde (a u všech dalších přejezdů) proběhlo hladce. V Kanadě jsme posunuli čas o jednu hodinu zpět a vyrazili za „aprílového“ počasí, které občas dovolilo skvělé výhledy, po Top of the World Highway do Dawsonu.

Dawson City – první, co mě po přejezdu řeky Yukon (trajekt zdarma) a příjezdu do Dawsonu napadlo, bylo, že jsem se dostal do živoucího skanzenu z dob zlaté horečky na Klondike. Město má jen hlavní asfaltovou silnici, jinak jsou cesty prašné / blátivé, domy poznamenané zubem času (některé fakt hodně, jiné renovované v původním stylu). Prohlídku jsme zahájili v místním infocentru, kde jsme se přihlásili na komentovanou prohlídku centra. Za pár dolarů nás paní v dobovém kostýmu prováděla budovami (banka, hospoda, pošta…) včetně bohatého výkladu zahrnujícího jak fakta, tak různé historky – doporučuji! Určitě nepřehlédněte loď – parník Keno, a zastavit se můžete také ve srubu Jacka Londona. Večer jsme pak zamířili do vyhlášeného podniku s názvem Diamond Tooth Gertie’s na vyhlášený kankán a burger s pivkem. Bydleli jsme v bydleli v Downtown Hotelu, který měl jediný volno – v sezóně rozhodně doporučuji rezervaci předem.

Klondikevydejte se po stopách zlaté horečky po odbočce Upper Bonanza Creek Rd. hned za Dawsonem (směr Whitehorse), začít můžete na Claim 33, kde si můžete vyzkoušet rýžování zlata a popř. pánve i půjčit. O pár km dále můžete navštívit největší těžební bagr na zlato – Dredge No. 4 – včetně prohlídky s výkladem. Poté můžete pokračovat k Discovery Claim, což bylo místo počátku zlaté horečky na Klondike.

Five Fingers Rapids – obávané peřeje najdete na Klondike Highway nedaleko městečka Carmacks asi dvě a půl hodiny jízdy od Whitehorse. K vyhlídce na peřeje vede z parkoviště schodiště a krátká procházka lesem, celkově i s focením počítejte zhruba s hodinovou zastávkou.

Whitehorse – hlavní město Yukonu na mě působilo velmi příjemně. Kromě hlavní nákupní ulice s celkem hezkými obchody zde můžete zajít na exkurzi do pivovaru Yukon Brewing, vykoupat se v teplých pramenech Takhini či omrknout historický parník SS Klondike a peřeje na Miles Canyon. Velmi zajímavé je i místní muzeum historie Yukonu – MacBride. Ve Whitehorse najdete také mezinárodní letiště. Ubytováni jsme byli v levném hotelu Best Value Inn.

Glennallen – v tomto městečku můžete navštívit místní infocentrum. Nocovali jsme v kempu Northern Nights – byl bezva, kromě upovídané pohodové majitelky měl ještě Wi-fi, sprchy už nikoliv. Pokud potřebujete něco dokoupit, najdete v Glannallenu též supermarket (mapa)

Haines Junction –  městečko nacházející se na Yukonu (narozdíl od Haines, do kterého zde odbočuje Haines Highway). Kromě pár motelů, kempu a obchodu zde najdete nové visitor centrum NP Kluane. Pokud si chcete dopřát dobrou kávu a levné teplé občerstvení, stavte se v této rodinné pekárně.

Klukshu – indiánská vesnice nacházející se asi 60 km jižně od Haines Junction. Nějak extra zajímavá mi nepřišla, nicméně nachází se pár set metrů od silnice, tak jsem se tam podívali ;)

Haines – toto městečko bylo sice trochu „stranou“, nicméně cesta se skutečně vyplatila – jízda po Haines Highway nabízela jeden výhled za druhým a na místě jsme si užili jak parádní trek, tak i setkání s medvědy ve volné přírodě. Městečko samo o sobě není nějak zajímavé – přístav, pár restaurací a obchodů se suvenýry. To pravé však najdete v okolí: medvědy jsme viděli dva dny po sobě v oblasti Chilkat Lake u Lutak Road a trek jsme vybrali Mt. Riley trail s 360° panoramatickými výhledy, zajímavý je též Mt. Ripinsky trail, který vám zabere celý den. Ubytováni jsme byli v kempu při hotelu Helsinglad – 4 osoby za pěkných 25 USD na noc. Máte-li čas, mohu zajížďku do Haines doporučit.

Další zajímavá místa, kde jsem bohužel nebyl

Kennicott / McCarthy – nachází se v oblasti Wrangell-St. Elias National Park, cca 95 mil od odbočky z Richardson Highway. Do vesnice Chitina vede prvních 35 mil ještě asfaltka a dále pokračuje jen štěrková McCarthy road, která je někdy označována za nejhorší cestu na Aljašce. Vyhlášeným cílem této cesty není snad ani McCarthy, ale spíš staré měděné doly Kennicott pár mil za městečkem. Z McCarthy nejde dojet do Kennicott přímo, nicméně za 5 USD zde jezdí shuttle. Kromě samotných dolů zde můžete podnikat různé treky. Velmi oblíbený je lehčí Root Glacier trail nebo o něco delší Jumbo Mine trail, popř. Bonanza Mine trail se stejným výchozím místem. Jinak návštěvnické centrum výše zmíněného parku najdete při Richardson Hwy kousek za Cooper Center. (klik)

Katmai National Park – nachází se na stejnojmenném poloostrově. Bohužel je přístupný jen letadlem, což cestu výrazně prodražuje. Velmi známé jsou fotky medvědů lovících lososy na Brooks Falls, kam se lze vypravit i v rámci celodenního výletu např. z Homeru, který je Katmai nejblíž. I tak počítejte s cca 600 USD. Pravidelné linky Alaska Airlines pak létají z Anchorage do King Salmon (cca 11 tis. Kč zpáteční letenka) Veškeré info o národním parku Katmai najdete na NPS.gov

Juneau – hlavní město státu Aljaška, je bohužel opět přístupné jen letecky. Celá oblast se nachází v Glacier Bay National Park.

Barrow – nachází se na pobřeží Severního ledového oceánu. Barrow je nejseverněji položené americké město. V jeho okolí můžete vidět i lední medvědy. Barrow je přístupné na pravidelných linkách z Fairbanks, Anchorage a dalších měst s přestupem.

Nome – odlehlé město na samém západě Aljašky, do kterého se každý rok jede slavný závod psích spřežení Iditarod. Trasa z Anchorage je dlouhá dlouhá 1049 mil (cca 1600 km).

Na závěr

Aljaška je skutečně rozsáhlý kus světa a rozhodně není možné během jedné cesty vidět a vyzkoušet vše – cílem tohoto článku je pomoc s itinerářem vaší cesty a inspirace, nikoliv suplování knižních průvodců o stovkách stran za stovky Kč ;) Pokud se vám článek líbil, budu rád, když jej nasdílíte i vašim známým a přátelům.

 

Foto: Fly4free.cz

2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.