Deset mobilních aplikací pro cestovatele a letecké nadšence
Jelikož asi většina z nás vyráží na cesty s chytrým mobilním telefonem v kapse, napadlo mě sestavit výběr aplikací vhodných jak pro zábavu leteckých fandů, tak i pro získání hodnotných informací využitelných během cesty. Zabývat se budu pouze aplikacemi pro nejrozšířenější mobilní operační systém Android, který sám používám. Přehled vystihuje můj názor a netvrdím, že níže uvedené aplikace jsou za všech okolností pro danou věc nejlepší. U každé aplikace je vždy uveden odkaz do obchodu Google Play pro bližší informace.
1) Vzdálenost letišť (Airport Distance) je aplikace vhodná jak pro nadšené cestující – laiky, tak i pro piloty plánující nějakou trasu. Můžete v ní nastavením odletového a příletového letiště zjistit vzdálenost mezi nimi (umí i multicity) po zadání dalších parametrů jako typ letadla i příbližnou dobu letu a spotřebu paliva. Obsahuje databázi více než 7000 letišť. Pro zajímavost ještě uvádím, že tato aplikace je od českého autora Milana Němce.
2) Airliners.net – aplikace stejnojmenného webového portálu s prvotřídními fotografiemi s leteckou tématikou. Pokud chcete zabít dlouhou chvíli a pokochat se tvorbou těch nejlepších světových spotterů, mohu aplikaci jen doporučit.
3) Trip Advisor – aplikace stejnojmenného webového portálu, který asi většina z vás zná. Proto jen krátce zmíním, že v aplikaci lze najít recenze snad na všechny turistické atrakce, hotely, aerolinky apod. Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Existují cestovatelé, kteří nemají žádný předem přípravený plán a na místě jedou právě podle doporučení na Trip Advisoru… proč ne? :)
4) Seat Guru – další zajímavá aplikace z dílny výše uvedeného Trip Advisoru. Pokud chcete vědět, které je to nejlepší sedadlo na palubě právě Vašeho letu, rozhodně doporučuji vyzkoušet, na dlouhé cesty v economy class má taková rada cenu zlata :)
5) Gate Guru – poslední trip advisorácká aplikace se jmenuje Gate Guru a jak již název napovídá, týká se hlavně letišť a „gejtů“. V seznamu letišť si snadno vyberete to svoje a můžete si prohlédnout jeho plánky, odkud co a kam letí či průměrné čekací doby na security checkpointech, dostupné obchody apod. Pokrývá sice hlavně americká letiště, ale i většinu hlavních světových zde lze nalézt.
6) Flight Radar 24 – i když předpokládám, že tuto aplikaci či minimálně stejnojmennou webovou stránku asi každý již viděl, přesto jí pro její kvality uvádím. Aplikace má několik úrovní – základ zdarma + nadstavbu PRO s různými vychytávkami, která je ovšem placená. Každopádně si ale myslím, že cca. 4 USD za verzi PRO leteckého fandu rozhodně nezruinují ;) Doporučuji!
7) On TheFly – mobilní verze oblíbeného matrixu, neboli vyhledávače letů v rezervačním systému, kde jsou zastoupeny snad všechny klasické aerolinky světa ( tj. vyjma nízkonákladových) Aplikace umožňuje porovnání všech dopravců na vybrané trase a následný rozpad ceny na tarif + poplatky, což může být zajímavé pro zjišťování různých příplatků účtovaných u award letenek apod. Přes tuto aplikaci nejdou letenky rezervovat.
8) Flight Track & Flight Board – placené aplikace (cca. 5+4 USD) umožnující sledování dat a polohy vybraného letu, příletový / odletový gate a podobně + upomínka před odletem. Z letů je možné sestavovat také itineráře jednotlivých cest. Flight Board pak umožňuje zobrazení odletové a příletové tabule téměř na každém mezinárodním letišti.
9) Flyer Talk – asi nejznámější světové diskuzní fórum leteckých fandů, spotterů a cestovatelů. Najdete zde jak tipy na různé akční letenky, tak i detailní zkušenosti s frequent flyer programy (FFP) či detailní cestopisy z průběhu různých letů. Nutno poznamenat, že diskuze je v angličtině.
10) Hotel Tonight – tato aplikace je vhodná pro cestovatele, kteří dopředu neplánují, kde budou spát a hotel řeší až na poslední chvíli. Po poledni daného dne si vždy můžete vybrat hotel z last minute nabídky pro následující noc za často atraktivní ceny. Počet hotelů se postupně rozšiřuje a občas jsou nabízeny různé slevové kupóny. Doporučuji vyzkoušet.
Toť vše :) Je mi jasné, že mobilních aplikací vhodných pro cestování jsou stovky, proto pokud máte nějaký tip co vyzkoušet a může se na cestách hodit, rozhodně napište do komentářů pod článek :)
Ilustrační obrázek: android.com pod licencí CC BY 2.5
Ahoj, díky za ohlasy. Článek byl zaměřem spíš na aplikace pro lidi, kteří někam letí. Ty navigační aplikace by bohatě vydaly na další takový. Někdy v budoucnu se na to ale taky podívám :)
Za mě spíš nějaké aplikace na navigaci, nejlépe offline, protože data v zahraničí stojí balík, navigace od autopůjčovny jako pronájem taky – takže doma stáhnout mapy do öfflinu a vyrazit :) Nějaké tipy??!
Pěkný,třeba Seat guru jsem do teď neznal. Za sebe bych tam doplnil ještě něco na geocaching a třeba mapové aplikace od googlu nebo seznamu, streetview… takovou tu klasiku prostě. Popř. ještě offline průvodce od trip Advisoru.