Průvodce: Malajsie – Kuala Lumpur

Lis 19, 2014
Publikoval: Tomáš
9934 přečtení

Další z řady našich cestovatelských miniprůvodců vás zavede do Kuala Lumpur, hlavního města Malajsie. Přesto, že se v Malajsii najdou i zajímavější místa než Kuala Lumpur, tak si myslím, že za navštívení alespoň na pár dní např. v rámci stopoveru tato významná asijská metropole stojí. Cestovateli je Kuala Lumpur oblíben také z důvodu sídla nízkonákladové společnosti Air Asia, se kterou se velmi levně můžete podívat do dalších regionů jihovýchodní Asie.

Kuala Lumpur – levné letenky a hotely

Do Kuala Lumpuru je možné doletět s mnoha společnostmi s různých měst Evropy, jejichž detailním výpisem bych zaplnil celý odstavec. Kromě přímých letů z Evropy (z Prahy pouze s přestupem) jsou oblíbené i letenky s odlišným místem odletu a návratu, které jsou často cenově velmi výhodné, a o kterých jsem na Fly4free.cz několikrát v minulosti informoval.

Když pominu chybové tarify viz např. zde, tak je možné se do Kuala Lumpuru dopravit za cenu pohybující se okolo 13 tisíc korun v závislosti na termínu a společnosti. Pro rezervaci a vyhledání levných letenek doporučuji (kromě sledování Fly4free.cz) český portál Letuška.cz

Pro další přesuny v rámci Malajsie a JV Asie bych pak doporučil, jak jsem již v úvodu předeslal, spolehlivou nízkonákladovku Air Asia sídlící právě v Kuala Lumpuru a pokrývající de facto celý region, jejíž ceny v promo akcích začínají na jednotkách USD.

Hotely v Kuala Lumpuru jsou oproti Evropě poměrně levné, a tak není problém se ubytovat v relativně slušně hodnoceném tříhvězdičkovém hotelu v centru města za cenu okolo 500 Kč za dvojlůžko. Pokud hledáte něco lepšího, pak doporučím, taktéž osobně vyzkoušený, 4* hotel Pacific Express opět v centru města za ceny okolo 1000 Kč za dvojlůžko.

Možností ubytování je v Kuala Lumpur opravdu mnoho a nejlépe uděláte, když si je sami prověříte přímo na portálu Booking.com nebo srovnávači všech hotelových portálů HotelsCombined.com

Doprava z letiště a po městě

Mezinárodní letiště Kuala Lumpur (KUL) se dělí na hlavní mezinárodní terminál (KLIA) a menší lowcost terminál (LCCT) který využívají, jak již název napovídá, lowcost dopravci jako Air Asia. Letiště se nachází na okraji čtvrti Sepang, hned vedle okruhu Formule 1. Od centra města je mezinárodní letiště Kuala Lumpur vzdáleno zhruba 50 km.

Pro dopravu můžete využít rychlý vlak KLIA Express, který cestu do centra na hlavní stanici KL Sentral ujede za zhruba půl hodiny, cena je poněkud vyšší a činí 35 MYR (zhruba 230 Kč) za jeden směr. Další možností jsou expresní autobusy, které sice jedou o něco déle, ale cenově jsou výrazně přijatelnější (cca. 70-100 Kč za jednu cestu). V nabídce jsou též různé shuttly jako například Starwira za cenu okolo 80 Kč za jednu jízdu do centra. Jejich kompletní přehled najdete na oficiálním webu letiště. Pro přesun mezi terminály KLIA a LCCT je možné využít kyvadlový autobus za zhruba 20 Kč. V případě použití taxi počítejte s částkou okolo 80 MYR (cca. 500 kč) v závislosti na cíli cesty.

Letiště Kuala Lumpur nabízí také množství autopůjčoven místních i mezinárodních značek, jejichž ceny porovnáte na webu Rentalcars.com

Pokud se do Kuala Lumpuru bude přesouvat autobusem například ze Singapuru, dojedete pravděpodobně na hlavní autobusové nádraží Puduraya nebo na Beryaya Times Square. Z obou míst není problém se dopravit městskou dopravou nebo taxíky, jejichž řidiči zde trvale postávají a někdy až nahání potencionální klienty. Záleží jen na vás, jestli dáte přednost komfortu taxi, nebo budete jako já využívat levnou městskou dopravu.

Tip: když už jsem zmínil autobusy do Kuala Lumpuru, tak doporučím tuto stránku, kde můžete najít spojení do všech koutů Malajsie, Thajska a Singapuru s výhodnější rezervací online, která samozřejmě není bezpodmínečně nutná – autobusy jezdí velmi často a vždy se nějaké místo najde.

Pro cestování po městě můžete využít monorailrychlovlaky/metro, které na třech trasách spolu se spoustou autobusových linek pokrývá vše zásadní ve městě. Cena za jízdu je stanovena v závislosti na vzdálenosti / zóně, avšak ani při cestě na konečnou se rozhodně neprohnete – ceny MHD jsou v Kuala Lumpuru skutečně příjemné – za cestu z KL Sentral na poměrně vzdálené Batu Caves jsem platil 2 MYR. Veškeré podrobné informace včetně map linek najdete v angličtině na oficiálním webu městské dopravy Kuala Lumpur.

 

Historie a současnost Kuala Lumpuru

Kuala Lumpur znamená „blátivý soutok“ a byl založen právě na soutoku dvou řek – Sungai Gombak (dříve Sungai Lumpur) a Sungai Klang v roce 1850 jako osada čínských dělníků, kteří byli najati na práci v cínových dolech. V roce 1880 bylo do Kuala Lumpuru kvůli jeho strategičtější poloze přesunuto tehdejší hlavní město Selangor. V roce 1942 byl Kuala Lumpur obsazen Japonci a po ukončení 2. světové války až do roku 1957 držen Brity. Poté získaly malajské státy nezávislost a v roce 1963 se stal KL hlavním městem státu Malajsie. Aktuálně je zhruba dvoumilionový (bez rozlehlých aglomerací) Kuala Lumpur dynamickou metropolí se sídlem parlamentu a mnoha národních institucí.

Počasí v Malajsii

Počasí v Malajsii, resp. přímo v Kuala Lumpur, je vzhledem k poloze u rovníku tropické s teplotami okolo 30-32°C a vysokou vlhkostí. Období dešťů zde panuje zhruba od října do března, avšak ani v tomto období se nenechte odradit – deště většinou mají podobu silného tropického lijáku, kdy do půlhodiny je po všem a opět svítí slunce. Vyrazit do Kuala Lumpuru tak můžete skutečně kdykoliv.

Jídlo a nákupy

Jako ve všech asijských městech není s jídlem sebemenší problém, kromě běžných nadnárodních fast food jídelen si můžete levné a zdravé jídlo dopřát i v místních vývařovnách, které najdete na každém rohu. Vzhledem k mixu zdejších národností je kuchyně v Kuala Lumpuru skutečně pestrá a každý si přijde na své – vyzkoušet tak můžete malajsijskou, indickou, čínskou, japonskou, ať už v levnějších výše zmíněných vývařovnách, tak samozřejmě i v lepších restauracích. Pokud si chcete nakupovat potraviny přímo v obchodě, mohu doporučit řetězec 7/11 jehož některé prodejny mají otevřeno i nonstop.

Zajímavá místa v Kuala Lumpur k navštívení

Osobně bych město rozdělil na moderní a oblíbené KLCC – Kuala Lumpur City Centre s mnoha výškovými budovami a nákupními centry + oblast „starého centra“ v oblasti Merdeka square a okolí ulice Bukit Bintang. Často se tato hlavní plocha zájmu nazývá Golden Trianglezlatý trojuhelník.

Petronas Twin Towersasi nejznámější landmark v Kuala Lumpuru. Tato dvojice mrakodrapů s výškou 452 m se nachází v moderní části Kuala Lumpur City Centre (KLCC) a až do roku 2004 se jednalo o nejvyšší stavby na světě. Dvě identické budovy jsou spojeny 58 m dlouhým mostem v 41. a 42. poschodí ve výšce 170 m. V rámci vaší návštěvy můžete, kromě vyhlídky v 86. patře, tento most zvaný Skybridge také navštívit.

Do KLCC se velmi snadno dostanete metrem, přičemž vstupenky do Twin Towers je možné zakoupit v přízemí budovy stylem „první přijde, první bere„. Frontu jsem zde zažil zhruba na hodinu a lístky na dopoledne tak již byly vyprodány, proto s touto skutečností počítejte, popř. vstupenky zakupte dopředu online na oficiálním webu Petronas Twin Towers, obzvláště pokud je váš čas v Kuala Lumpur omezen jen na kratší stopover, je tato možnost celkem vhodná. Cena vstupenky je poměrně vysoká – 80 MYR (cca. 500 Kč) a její cena je stejná jak na místě, tak na webu.

 

Po prohlídce si můžete projít park v okolí mrakodrapů a pořídit fotky exteriéru budov, doporučuji i večer, kdy jsou věže skutečně hezky osvětlené. Přímo u Twin Towers se také nachází i velké nákupní centrum Suria s množstvím obchodů všeho druhu včetně různých food courtů apod.

Aquaria KLCC – další oblíbenou atrakcí v rámci KLCC je aquarium. Vstupné činí 50 MYR a zahrnuje několik zajímavých expozic, které najdete na oficiálním webu. Osobně jsem tuto atrakci nenavštívil, protože jsem pár podobných na cestách již viděl, ale obzvláště pokud cestujete s dětmi, může být příjemným zpestřením vašeho pobytu v Kuala Lumpuru, takže zmiňuji :)

KL Tower – další známá a nepřehlédnutelná věž v KL se nachází necelý kilometr od výše uvedených Petronas Twin Towers a sahá do výšky 420 m. Byla dokončena v roce 1994 a dlouho tak byla nejvyšší stavbou ve městě. Vyhlídková plošina se nachází v 276 m nad zemí. Vstupní činí 50 MYR (cca. 340 Kč) popř. 99 MYR s možností návštěvy nejvyšší nekryté vyhlídky open deck. Ve věži je také restaurace a další atrakce, jejichž přehled najdete na povedeném webu KL Tower.

 

 

Masjid Jamek – nejstarší mešita v Kuala Lumpuru. Byla postavena v roce 1909 na výše zmíněném soutoku řek. Mešita patří mezi nejznámější turistické atrakce ve městě, proto ji můžete i navštívit – samozřejmě patřičně zahaleni, k čemuž vám poslouží „hábit“, který zde půjčují. Postavena je z režného cihlového zdiva a mramoru ve stylu, který připomíná něco mezi maurskými stavbami a mešitami v severní Indii. Do otevření novější a větší mešity Negara v roce 1965 byla hlavní mešitou v Kuala Lumpuru.

Masjid Negara – největší mešita ve městě, která byla otevřena v roce 1965 a pojme až 15 tisíc věřících. Už z dálky vás zaujme 73 metrů vysoký minaret, a v kontrastu s předchozí mešitou Jamek, i moderní architektura. Mešita Negara se nachází nedaleko Lake Gardens a náměstí Merdeka.

Merdeka Square (dataran Merdeka)- travnaté náměstí v centru města, kde vás zaujme historická (1897), Brity postavená budova bývalého soudu, která se dnes jmenuje Sultan Abdul Samad Building a je v ní sídlo Ministerstva kultury. Na náměstí byla také 31.8. 1957, po získání nezávislosti, poprvé vyvěšena vlajka Malajsie na 95 m vysoký stožár.

 

Lake Gardens – chcete-li si odpočinout od ruchu velkoměsta, navštivte Lake Gardens. V parku, který se nachází nedaleko Masjid Negara a starého hlavního nádraží z roku 1911, (nepřehlédněte jeho historickou budovu pokud půjdete kolem) najdete kromě Botanické zahrady Perdana také ptačí a motýlí park. Celý park je nejlépe přístupný taxíkem popř. od zmíněného nádraží nebo busy B101 a B112. Z osobní zkušenosti tentokrát doporučím taxi, které vás při cestě z centra nebude stát mnoho a cesta bude rychlá a bezpečná, což nejde říct o pěší chůzi – město Kuala Lumpur na mě moc přátelsky vůči chodcům nezapůsobilo – častá absence chodníků a dynamický asijský provoz může být místy nebezpečný nejen při přecházení silnice ;)

Chinatown – pokud si chcete prohlédnout několik čínských chrámů, dát si celkem dobrou čínu, nebo se jen tak projít mezi různými stánky, můžete zajít do čínské čtvrti v okolí Petaling street. Co mě zde zaujalo nejvíc byl ne čínský, ale hinduistický chrám Sri Mahamariamman, který poznáte podle charakteristické strmé střechy s různými soškami. Do chrámu se můžete zdarma podívat.

Batu Caves – velmi známá jeskynní hinduistická svatyně nacházející se v severní části Kuala Lumpur, kterou jsem při své cestě po KL také navštívil. Pokud tak učiníte i vy, počítejte s hodně prudkým schodištěm, které v kombinaci s vysokou vlhkostí a 30°C vedrem prověří vaši fyzičku – doporučuji vyrazit hned ráno :) Na schodech se potulují fotogenické, ale zároveň poměrně agresivní opice, takže pozor na svačiny. Opic není doporučeno se dotýkat, mohou přenášet různé nemoci či vás pokousat. Pokud budete mít čas, klidně na Batu Caves zajeďte, sice mi jsou bližší jiná místa než chrámy a svatyně, ale místo má svoje kouzlo a velká pozlacená socha hinduistického boha hned u schodiště je také zajímavá. Pro dopravu doporučím přímý vlak KTM Komuter z KL Sentral za 2 MYR (cca. 13 Kč) s dobou cesty okolo půl hodiny.

 

Tipy na další destinace v Malajsii

Langkawi – mnohými cestovateli oblíbené ostrovy na severu Malajsie nedaleko pobřeží. Pokud hledáte krásné pláže a relaxaci, bude Langkawi destinace právě pro vás. Na Langkawi se nejlépe dopravíte na místní mezinárodní letiště (LKW) s AirAsia z Kuala Lumpur, přičemž ceny za letenku se budou pohybovat v řádu stokorun (v roce 2014 jsem viděl i od 9 USD za jeden směr). Ubytování na Langkawi pořídíte i v lepším hotelu opět za stokoruny za noc, takže ani týdenní pobyt zde vaši peněženku nejspíš nerozhodí. Osobně jsem Langkawi nenavštívil, takže pro podrobnější informace o zajímavostech k navštívení Vás odkáži například na Wikitravel.

Malaccahistorické město  ležící zhruba 150 km jižně od Kuala Lumpur je dobře dostupné levnými a kvalitními autobusy, které na této trase jezdí mnohokrát za den – pokud vás tlačí čas, lze zvládnout i jako denní výlet z Kuala Lumpuru. Město má bohatou koloniální historii a jeho staré centrum bylo v roce 2008 zařazeno na seznam UNESCO.

 

Penang – další známá malajsijská lokalita – ostrov, kde můžete pár dní vašeho pobytu strávit. Oproti Langkawi je Penang rušnější, ale má také co nabídnout. S pevninou je spojen mostem, který je údajně nejdelší v JV Asii. K dopravě též můžete využít trajekt nebo letadlo Air Asia z Kuala Lumpuru. Největším městem tohoto nevelkého ostrova je Georgetown, jehož hlavní atrakce není problém obejít pěšky, určitě navštivte pevnost Cornwallis. Zajímavý výhled vám poskytne 800m vysoký Penang Hill, kam můžete vyjet lanovkou. Mezi další zajímavosti patří Botanická zahrada či Válečné muzeum mapující okupaci Japonskem během II. světové války. Ostrov Penang je také známý svým nočním životem, takže se zde nebudete nudit ani po setmění.

Cameron Highlands – pokud už máte dost pláží a měst, vydejte se do Cameron Highlands, kopcovitého regionu ve vnitrozemí posetého čajovými plantážemi a lesy, vzdáleného asi 200 km severně od Kuala Lumpur. Pokud nepojedete půjčeným autem, můžete opět využít místní autobusy za rozumné ceny. Najít cenově přijatelné ubytování by neměl být problém ani zde – systém Booking.com ukazuje přes osm desítek možností v různých cenových relacích. Další a detailní info o Cameron Highlands najdete opět na Wikitravel.

 

Fotogalerie Kuala Lumpur

Kompletní fotogalerii z návštěvy Kuala Lumpuru si můžete prohlédnout zde

 

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.