
Průvodce: Nový Zéland – Jižní ostrov – část I.

Přináším slíbené pokračování průvodce Novým Zélandem. Po Severním ostrově se tak podíváme i na ostrov Jižní, oplývající neuvěřitelnou přírodní rozmanitostí a množstvím národních parků na relativně malém prostoru. Jelikož jsem všechny praktické informace (letenky, doprava, víza, počasí, historie apod.) sepsal už v části o Severním ostrově, tak po krátké rekapitulaci a odstavci o přesunu mezi ostrovy Nového Zélandu přejdu k tomu nejdůležitějšímu – popisu zajímavých míst, která by v itineráři vaší cesty do země „dlouhého bílého oblaku“ rozhodně neměla chybět.
Letenky, hotely a půjčení auta na Novém Zélandu
Jak jsem již zmínil v úvodu, podrobnosti o letenkách najdete v první části našeho průvodce po Severním ostrově. K Jižnímu bych jen rád zmínil, že se létá převážně do města Christchurch na mezinárodní letiště s IATA kódem CHC. Ceny letenek na Jižní ostrov jsou srovnatelné, popř. jen mírně vyšší než lety do Aucklandu. Vhodné může být také využití letenek do Austrálie, kam je výskyt akcí z Evropy četnější a následný přelet s Jetstar, Virgin Australia či Air New Zealand na Jižní ostrov. Tato kombinace je obzvláště vhodná, plánujete-li na své cestě strávit i nějaký čas v Austrálii popř. na NZ přiletět např. do Queenstownu a jednosměrně se přesouvat na Severní ostrov.
Pokud chcete Jižní ostrov poznat skutečně celý, bez auta se prakticky neobejdete – pro vás vhodné auto vybírejte ze všech dostupných autopůjčoven na jejich srovnávači od RentalCars.
Pro neleteckou dopravu mezi ostrovy je možné využít trajekt Interislander mezi Pictonem na Jižním a Wellingtonem na Severním ostrově. Doba plavby je cca. 3,5 hod. a cena plavby se odvíjí od počtu osob a velikosti auta. Určitě doporučuji včasnou levnější rezervaci.
- Jižní ostrov zhora – Westcoast
- Jižní Alpy
- Poblíž Arthur’s Pass
- Půjčené auto – Rentalcars.com
Ubytování jsme na noc po příletu a noc před odletem pro určitý komfort měli předem rezervované v hotelu přes Booking.com, jinak jsme vzhledem k cestě v letním období nocovali v kempech nebo backpackerech v případě horšího počasí.
S přípravou svých cest jsem si dal skutečně práci a vše důkladně připravoval a vybíral – proto pokud sháníte letenku, ubytování či potřebujete poradit s výběrem autopůjčovny neváhejte mě kontaktovat.
Great Walks na Novém Zélandu
Great Walks jsou, jak již označení napovídá, nejhezčí treky, které můžete na Novém Zélandu projít. Je jich celkem osm, z čehož pět jich najdete právě na Jižním ostrově. Konkrétně to jsou Abel Tasman Coast Track, Heaphy Track, Routeburn Track, Milford Track, Kepler Track a Rakiura Track na Stewartově ostrově. Na Severním ostrově to pak jsou: Lake Waikaremoana Great Walk, Whanganui Journey na kajaku a Tongariro Northern Circuit zahrnující oblíbený trek Tongariro Crossing.
- Silverfern – symbol NZ
- Západ slunce
- Vlajka Nového Zélandu
- Oblíbené kempy Kiwi Holiday parks
Zajímavá místa Jižního ostrova
Jižní ostrov se dělí na sedm regionů – Tasman, Nelson, Marlborough, West Coast, Canterbury, Otago a Southland – pojďme se nyní podívat po jejich nejzajímavějších místech, která byste ve vašem itineráři cesty na Nový Zéland neměli rozhodně vynechat.
Christchurch – největší město Jižního ostrova založené roku 1850, které je zároveň správním střediskem regionu Canterbury. Na prohlídku Chritchurche si bohatě vystačíte s jedním dnem – začít můžete na Cathedral Square u katedrály z roku 1864. Z kdysi velmi působivé katedrály toho bohužel mnoho neuvidíte – v roce 2011 byla zasažena sérií zemětřesení, při kterých došlo ke zřícení věže a celkovému poškození této historické památky. Nyní je nahrazena Transitional Cathedral na blízkém Latimer Square.
- Christchurch
- Květinové hodiny
- Christchurch
- Projížďky po řece Avon
Pokračovat můžete na New Regent street, odkud se můžete vydat na Victoria Square se sochou královny Victorie, mořeplavce Jamese Cooka. Nepřehlédněte moc hezké květinové hodiny poblíž, poprvé byly vysazené již v roce 1955. Poté se můžete vydat podél klidné řeky Avon na jih – zde bych z historických budov ještě zmínil Provincial Council ze šedesátých let 19. stol. a kamenný portál Mostu Vzpomínek, od kterého je to už jen kousek do ulice City Mall skýtající spoustu příležitostí k nákupům.
Velmi hezké jsou i zdejší botanické zahrady z roku 1863 v ohybu řeky Avon, u východního vchodu najdete Paví fontánu, turistické infocentrum a muzeum regionu Canterbury.
Z míst vzdálenějších od centra určitě doporučuji Willowbank Wildlife Reserve, zhruba 7 km od mezinárodního letiště (mapa). V této „zoo“ můžete spatřit kromě endemických zvířat jako Kea, Kaka, Kiwi, Tuatara či Kaka, také např. lemury či klokany. Ostatně koukněte na webovky zde. V těsné blízkosti letiště najdete také Mezinárodní Antarktické centrum. S cenou vstupného 59 NZD jsme však tuto těžce komerční atrakci rádi vynechali a pouze před odletem zašli na kávu a výborný meat pie v přilehlém Antarctic Cafe & Bar ;) Případný zájemce o návštěvu Antarktického centra najde www stránky zde.
- Cathedral Square
- Cathedral Square
- Willowbank Wildlife reserve
- Paví fontána
Ubytování v Christchurch – z kempů mohu doporučit pěkný a klidný Amber Kiwi Holiday park (mapa / web) s autobusovou zastávkou hned u vchodu. Pokud preferujete vyšší standard ubytování, vybírejte z desítek hotelů v Chirstchurch na Booking.com.
Banksův poloostrov – tento výběžek pevniny poblíž Christchurche je od rovin v Canterbury naprosto odlišný díky svému sopečnému původu. Ještě 25 tisíc let zpátky byl dokonce ostrovem tvořeným sopkami Lyttelton a Akaroa. Dnes je oblíbeným turistickým cílem pro své strmé útesy, pláže a turistické trasy. Pokud nemáte čas, doporučuji panoramatickou projížďku po silnici Summit Road – výhledy vás ohromí. Centrem poloostrova je „francouzské” městečko Akaroa, které je s rokem založení 1840 nejstarší v Canterbury. V Akaroa narazíte kromě pláže na množství historických budou včetně Langlois-Eteveneaux House, který je součástí Akaroa Museum. V nedaleké Okains Bay (mapa -klik) pak najdete celkem pěkné Maori and Colonial muzeum.
Waikaropopu Springs Scenic Reserve – sladkovodní prameny poblíž Takaky, které jsou se svým „výkonem“ 14.000 litrů za vteřinu nejmohutnějšími prameny nejen na Novém Zélandu, ale i na jižní polokouli. K průzračným pramenům, které byly v minulosti maorským obřadním místem, vede z parkoviště krátká okružní procházka.
- Golden Bay
- Waikaropupu Springs
- Akrakoa
- Banksův poloostrov
Marlborough Sounds – severovýchodní část Jižního ostrova je členitým územím zálivů, skrytých zátočin a ostrovů. Oblast je protkaná turistickými trasami, z nichž nejznámější je 67 km dlouhý Queen Charlotte Track. Mezi další navštěvovaná místa patří Tenynson Inlet pokrytý původním lesem a Motuara Island, který je přírodní rezervací se spoustou druhů ptactva. Přímo v oblasti se nachází městečko Picton, ze kterého se můžete vypravit na projížďku lodí po Marlborough Sounds (pokud tedy nepřijedete trajektem ze Severního ostrova).
Blenheim – největší město v Marlborough a centrum zdejšího vinařského průmyslu. V centru najdete pěkné Seymour Square, galerii a muzeum. Velmi oblíbený je zdejší festival jídla a vína. Ze známých vinařství jmenujme například Brancott.
Farewell Spit – na severním výběžku Jižního ostrova se v délce asi 25 kilometrů táhne písečná kosa, uzavírající zátoku Golden Bay, a která je významnou přírodní rezervací a mokřadem, kam přilétají tisíce stěhovavých ptáků. Na celou písečnou kosu až k Farewell Spit Lighthouse na samém jejím konci není možný přístup autem či veřejnou dopravou a je omezen na organizované tours z blízkého Collingwoodu. Organizovaný výlet jsme neabsolvovali, nicméně bez nutnosti jakýchkoliv povolení si můžete projít též pěkné trasy začínající u návštěvnického centra viz. detaily na webu DOC.
- Marlborough Sounds
- Nelson – nejošklivější hodinová věž na světě
- Abel Tasman NP
- Abel Tasman NP
Nelson – největší město v severní části Jižního ostrova. I když města na Novém Zélandu rozhodně nejsou jeho hlavní lákadla, tak se zde můžete na pár hodin zastavit, dokoupit zásoby a omrknout pár zdejších zajímavostí, mezi které bych zařadil – Church Hill se zdejší katedrálou, Queens Gardens a Albion Square, menší ale hezký Anzac Park. Od výše zmíněné katedrály pak vede obchody lemovaná hlavní třída Trafalgar Street, na jih k historickým domům Fairfield a Melrose, a na sever k turistickému infocentru a oceánu. Při odjezdu si u budovy Nelsons City Council povštimněte asi nejošklivější hodinové věže na světě :)
Abel Tasman NP – je sice nejmenší, ale o to zajímavější národní park na Novém Zélandu. Známý je díky svým zlatavým plážím a deštnému lesu, které si můžete prohlédnout na věhlasnému great walku Abel Tasman Coast Track. Trek je dlouhý 51 km a spojuje Marahau s Wainui, přičemž můžete jít pouze jednosměrně (i část) a do výchozího bodu se dopravit vodním taxi. My jsme jej pojali jako jednodenní akci a takto vyrazili z Marahau do necelé poloviny treku a poté šli přes zátoky zpět. Jinak po cestě jsou přímo na plážích tábořiště, protože celý trek zabere cca. 3 dny. Abel Tasman NP se mi moc líbil a rozhodně jej doporučuji zařadit do vašeho itineráře. Detailní info najdete opět na webu DOC.
Z dalších zajímavostí můžete navštívit vodopády Wainui, krasový komín Harwood´s Hole a pokud nebudete mít fyzické aktivity stále dost, tak si projít i Inland Track napříč parkem.
Nelson Lakes NP – národní park nacházející se na severním okraji Jižních Alp, jehož přirozeným centrem jsou jezera Rotoiti a Rotoroa. V parku jsme bohužel měli ne zrovna příznivé počasí, nicméně je protkán množstvím turistických tras, z nichž nejznámější je pravděpodobně 80 km okruh Travers-Sabine.
- Nelson Lakes
- Předpověď počasí v backpackeru
- Pancake Rocks
- Pancake Rocks
Paparoa NP – menší národní park na západě Jižního ostrova, známý hlavně díky Pancake Rocks na pobřeží poblíž obce Punakaiki. Jedná se o skalní útvary tvořené viditelnými vrstvami vápence, ve kterých postupnou erozí a oxidací vznikly praskliny a otvory. Do nich se hlavně při přílivu a velkých vlnách pod tlakem žene mořská voda, která občas jako gejzír ze skal vytryskne. My jsme sice na nějaké velké vodotrysky štěstí neměli, ale určitě se zde zastavte. Poblíž jsme nocovali v příjemném a poměrně levném backpackeru.
Arthur’s Pass NP – šestý největší národní park Nového Zélandu najdete v severní části Jižních Alp na pomezí regionů Westcoast a Canterbury. Přístupný je po silnici č.76 z Greymouthu na západě a z Christchurche na východě. Jízda ve směru od Greymouth mi přišla zajímavá již od Jacksons, kde jsme na chvíli zastavili u historické taverny. Poté silnice stoupá údolím Otira až na Arthur’s Pass, odkud pak pokračuje až do Christchurche. Přímo v Arthur’s Pass opět najdete návštěvnické centrum a možnost vyrazit na řadu treků. Mě se líbila procházka k vodopádu Devil’s Punchbowl. Web parku zde.
- Jackson’s Pub
- Papoušek Kea v Arthur’s Pass
- Arthur’s Pass
- Vodopád Devils Punchbowl
Národní park Arthur’s Pass je také vyhlášený velkým výskytem drzých horských papoušků Kea (nestor kea). Tyto vzácné ptáky žijící pouze na Novém Zélandu jako by doslova přitahovaly různé gumové a plastové součásti na autech (viz. fotky) či dokonce batozích cestovatelů :) Na Youtube najdete k tomuto tématu spoustu vtipných videí. Jinak nejvíce papoušků Kea bylo na vyhlídce u silnice nad Otira Bridge.
Dobrý článek.
Většinu z těchto míst už mám na seznamu, je dobré mít ujištění. :)
Také moc děkuji za skvěle zpracovaný inspirativní přehled!
Dobře zpracováno, určitě to nám usnadní plánování vesty na Nový Zeland
Děkuji :) Jsem rád, že se vám informace z článku budou hodit.