
Průvodce: Austrálie – Great Ocean Road a okolí

Po sérii průvodců velkoměsty Asie vás tentokrát vezmu na jiný kontinent a mimo město ;) Podíváme se na jih Austrálie, kde se na pobřeží nedaleko od města Melbourne táhne po útesech oblíbená silnice Great Ocean Road, podél které se nachází kromě pěkných pláží i několik turistických atrakcí. Poté zajedeme i kousek do vnitrozemí a to sice do národního parku Grampians, který jsem v rámci mé cesty taktéž navštívil. O metropolích Melbourne a Sydney si můžete přečíst v samostatných průvodcích.
Historie Great Ocean Road
Silnice byla vybudována v letech 1919 – 1938 vojáky, kteří se vrátili z první světové války. Účelem stavby bylo dát těmto vojákům práci, a také zpřístupnit do té doby velmi divoké pobřeží státu Victoria. Na stavbě pracovalo celkem 3000 vojáků, z nichž někteří při práci zemřeli. Zajímavou epizodou během výstavby bylo jistě ztroskotání lodi Casino, převážející mimo jiné 500 barelů piva a 120 beden s tvrdým alkoholem – náklad se vojákům povedlo zachránit, což vyústilo v dvoutýdenní neplánovanou pracovní přestávku :)
Jak se tam dopravit
Nejrychlejší doprava do oblasti Great Ocean Road je let do Melbourne. Na výběr máte mnoho dopravců, ať už například australský Qantas, nebo Emirates se kterými můžete do Austrálie letět s jedním přestupem v Dubaji. Z evropských společností můžete využít například British Airways a z asijských bych doporučil Singapore Airlines. Rozhodující pro vás bude pravděpodobně ale stejně cena, která se u letů do Austrálie pohybuje standardně okolo 26-31 tis. Kč v závislosti na termínu a předstihu rezervace. V případě akcí je možné se přiblížit 20 tis. Kč i při odletu z Prahy. Aktuální nabídku letenek můžete zkusmo vyhledat na portálu Letuška a pro případné promoakce, které jsou bohužel ne moc časté, sledujte naše stránky :)
TIP: pokročilí cestovatelé cílící na nízkou cenu ji mohou trochu stáhnout nákupem samostatné letenky do Kuala Lumpuru ( v akci cca. 11 tis.) a poté pokračovat do Austrálie s nízkonákladovkou AirAsia (5-9 tis.) nebo lowcost odnoží Singapore Airlines FlyScoot ze Singapuru v podobné cenové relaci. V takovém případě pozor na dostatečný čas na přestupy – poletíte na dvou nezávislých letenkách, takže v případě nestihnutí přípoje vám letenka propadá.
Pro samotný roadtrip po Great Ocean Road a okolí doporučuji s předstihem rezervovat auto s vyzvednutím na letišti Melbourne přes srovnávač autopůjčoven od Rentalcars.com. Jen pro orientaci uvádím, že jsem loni za menší auto platil okolo 1000 Kč / den s kompletním pojištěním. Pokud si vystačíte se základním CDW s určitou spoluúčastí, tak není problém se vejít do 5-6 tis. Kč / týden. Výhodou je cena benzínu v Austrálii, která je oproti ČR o něco nižší.
- Great Ocean Road
- Povoz od Rentalcars.com
- Pláže v okolí
- On the road :)
Ubytování v Austrálii
Po cestě najdete spoustu ubytovacích kapacit všech cenových kategorií. Obecně jsou ceny hotelů v Austrálii bohužel vyšší, avšak ve většině turistických oblastí je možné kempovat v dobře vybavených „Holiday Parks“, což cenu může trochu srazit. Na druhou stranu ubytování v hotelu nebo penzionu skýtá oproti kempu mnohem větší pohodlí, takže se určitě podívejte na ceny ubytování v Melbourne. Přímo v okolí Great Ocean Road se pak můžete podívat například na Lorne, Torquay, Port Campbell či Warrnambool. V národní parku Grampians pak budete pravděpodobně ubytováni v Halls Gap.
Výlet na Great Ocean Road
Na Great Ocean Road, která má mimochodem i svoje oficiální www stránky, najdeme kromě pláží i několik zajímavých míst, která stojí za naší pozornost. Silnice oficiálně začíná v Torquay asi 100 km východně od Melbourne, aby po necelých 250 km skončila před městem Warrnambool.
TIP: Pokud pojedete od Melbourne, určitě se zastavte například v tomto infocentru u dálnice, kde vám zdarma dají pěknou mapu okolí Great Ocean Road a odpoví případné dotazy – osobně jsem byl úrovní infocenter v Austrálii velmi mile překvapen.
Pokud vás zajímá doba cesty, tak záleží hlavně na vašem čase a zájmu – jde-li vám pouze o projížďku se zastávkami na několika nejzajímavějších místech bez pobytu na pláži a delších procházek, tak vám bude stačit jeden den s brzkým ranním odjezdem a pozdním návratem do Melbourne, protože najedete, i s rychlejší cestou zpět po Princess Hwy (A1) přes Camperdown, zhruba 600 km. Osobně tuto variantu doporučuji pouze v případě krátkého stopoveru (například cestou z Nového Zélandu) a jinak raději výlet rozložte do dvou dnů – západ slunce na Twelve Apostles je nádherný (viz. fotky) a byla by škoda o něj přijít :) Za sebe musím říct, že bych v oblasti vydržel i týden, aniž bych se nudil.
Máte-li čas, chuť a trochu kondici / rádi chodíte, určitě si dejte dálkový trek nazvaný Great Ocean Walk. Celá trasa měří úctyhodných 100 km, ale vy si samozřejmě můžete zvolit i kratší variantu. Osobně jsem bohužel tolik času neměl, takže bližší detaily, resp. osobní zkušenosti nemohu poskytnout a rovnou vás odkáži na webové stránky se všemi informacemi nebo .pdf brožuru.
- Naplánujte si cestu
- Začátek Great Ocean Road
- Na cestě
Zajímavá místa na Great Ocean Road
Geelong – město vzdálené zhruba 80 km na západ od Melbourne, které často turisté využívají jako základnu pro výlety do okolí Great Ocean Road. Centrem dění je ve městě nábřeží – Waterfront (mapa – klik) u zátoky Corio. Ve městě jsem se moc dlouho nezdržel, ale působilo na mě díky množství parků a zeleně velmi příjemně. Oblíbenou aktivitou je v Geelongu jachting, neboť zátoka Corio skýtá k jeho provozování příhodné podmínky. Zajímavá je v Geelongu též budova plaveckého bazénu postavená ve stylu art-deco.
Torquay – oficiální začátek Great Ocean Road se nachází právě u městečka Torqay, které je oblíbené hlavně surfaři. Nejznámější pláží je Bells Beach, kde se pravidelně konají surfařské soutěže světové úrovně. Z Torquay také pochází známé surfařské značky jako Rip Curl nebo Quiksilver. Pokud vás surfování zajímá víc, mrkněte na Youtube, kde je z Bells Beach spousta videí.
- Nádherné pláže
- Skalní útvary
Anglesea – další městečko pár km za Torquay. Kromě pláže zde můžete zajít na golfové hřiště vyhlášené množstvím klokanů. Přes Anglesea také prochází dálkový trail, s názvem Surf Coast Walk, který začíná před Torquay a končí u Aireys Inlet. (mapa – klik)
Aireys Inlet – u tohoto městečka se nachází maják Split Point, který můžete navštívit a vystoupit nahoru, jelikož jsem v majáku nikdy nebyl, tak jsem neodolal – výhled na pobřeží je skutečně krásný a kazila ho jen cena vstupu ve výši 14 AUD (cca. 300 Kč) Webové stránky majáku zde.
Lorne – hlavní atrakce tohoto městečka neleží na pobřeží, ale zhruba 9 km ve vnitrozemí, kam se můžete vydat k vodopádu Erskine. Na místě je k dispozici parkoviště, ze kterého je to k vodopádu jen kousek cesty.
Apollo Bay – zde začíná výše zmíněný trek Great Ocean Walk k Twelve Apostles. V Apollo Bay najdete také infocentrum a dva kempy.
- Procházka lesem u Cape Otway
- Pozor Koaly!
- Opravdu tam byly :)
Cape Otway – udělejte si zastávku zhruba v polovině cesty a zastavte se na Cape Otway. Hned u odbočky je malé parkoviště, ze kterého vede okružní trail zdejším deštným lesem mírného pásu. Odpočinková půlhodinová procházka pod stínem korun mohutných stromů působila po hodinách v autě skutečně blahodárně :)
Až se projdete lesem máte možnost jet dál na Cape Otway, což doporučuji – kromě toho, že na konci silnice můžete opět jako na Split Point navštívit maják, který je nejjižnějším bodem Great Ocean Road, máte velkou šanci cestou spatřit koaly zavěšené v korunách stromů. Osobně jsem jich v jednom místě napočítal okolo deseti.
TIP: Nejlepší pohled na Apoštoly je buď za východu, nebo západu slunce, kdy se zbarvují do nádherných odstínů. Pokud se chcete podívat dolů na pláž, sestupte po schodech v útesu zvaných Gibsons Steps.
Další zajímavé skalní útvary v okolí jsou London Bridge, Grotto a Bay of Islands, ke všem vedou směrovky z hlavní silnice, takže je nemůžete minout. K London Bridge dodávám, že původně skutečně tvořil skalní most, který se ovšem v roce 1990 zřítil a vznikl tak opět nový apoštol.
- Dvanáct Apoštolů
- Nádherné výhledy
- Západ slunce na Twelve Apostles
Warrnambool – město ležící za koncem Great Ocean Road. Kromě pláže můžete ve Warrnamboolu navštívit námořní muzeum Flagstaff Hill nacházející se v replikách dobových budov z 19. století. V muzeu jsou k vidění dochované předměty z mnoha ztroskotaných lodí – příkladem budiž porcelánová socha páva z lodi Loch Ard, která se potopila v roce 1878 s více než 50ti lidmi na palubě. V době od května do října je zde možné pozorovat velryby.
- The Grotto
- London Bridge
- Bay of Islands
- Flagstaff Hill Warnambool
Národní park Grampians
Halls Gap – městečko, které je centrem NP Grampians, leží cca. 2 hodiny jízdy na sever od Warrnamboolu. Najdete zde obchod k nakoupení zásob, infocentrum a pěkný kemp Halls Gap Lakeside s příznivou cenou, pěknou kuchyní a internetem zdarma. Jelikož jsem byl v Austrálii během této cesty poprvé, velmi mě (a i jiné turisty) překvapilo množství klokanů pasoucích se k večeru v zahradách, takže pokud budete ubytováni v Halls Gap, vyražte večer na procházku s foťákem v ruce :)
McKenzie Falls – nejhezčí vodopády v oblasti Halls Gap. Na místě najdete velké parkoviště zdarma a poté můžete vyrazit k vodopádům. Celá procházka zabere zhruba 1-2 km v závislosti na zvolené trase, kde poté sestoupíte po poměrně prudkých schodech dolů k vodopádu. Výlet k McKenzie Falls mohu jen doporučit.
- Pohoří Grampians nadohled
- Nekonečné silnice v Austrálii
- Známka punku! :)
The Pinnacle – podle mého názoru nejlepší vyhlídka v Grampians, která ale není „drive-in“ jako ostatní. Výstup a návrat z parkoviště Wonderland vám zabere něco přes dvě hodiny + čas na vrcholu a focení. Místo je velmi vyhledávané, takže doporučuji vyrazit brzy ráno (nebo podvečer), abyste našli místo na parkování a měli na výstup (platí hlavně v létě) příjemné klima. Můžete zvolit dvě trasy – jedna vede z parkoviště Sundial a druhá z parkoviště Wonderland. První varianta je jednodušší a má převýšení okolo 110 m a druhá, kterou jsem šel já,má okolo 270m. Veškeré info najdete zde na webu parku Grampians, včetně možností dalších tras k jiným zajímavým místům.
- Boroka Lookout
- Reeds Lookout
- Klokani v Halls Gap
Boroka lookout – nachází se cca. 15 km od Halls Gap a můžete z ní vidět Wonderland Range, Mt William Range, údolí Fyans, jezero Bellfield a roviny východně od NP Grampians. Na místě je k dispozici parkoviště a procházka na vyhlídku zabere sotva pár minut.
- Cesta na The Pinnacle
- Cestou
- Výhled na Lake Fyans
- Výhled směrem k Halls Gap
Reeds lookout a The Balconies – na tyto také velmi hezké vyhlídky se dostanete z parkoviště u první z nich – Reeds lookout, která nabízí pohled na Victoria Valley, Victoria Range, Serra Range, jezero Wartook a Mt. Difficult Range. Poté můžete zajít i ke vzdálenějším „balkónům“ (cca. 2 km zpáteční cesta), které nabízí krásné panoramatické výhledy na již zmíněné Victoria Valley.
Aboriginské malby – v oblasti NP Grampians je možné najít několik lokalit s kresbami původních obyvatel Austrálie, přičemž já jsem navštívil Bunjil’s Shelter, který se nachází 30 km od Halls Gap, cestou zpět si můžete udělat třeba piknik u jezera Lake Fyans.
- McKenzie Falls
- Aboriginské malby
- Ballarat
- Ballarat
Ballarat – aby cesta z NP Grampians zpět do Melbourne nebyla nudná, udělal jsem si krátkou zastávku v bývalém zlatokopeckém městě Ballarat. Zlato zde bylo objeveno v roce 1851 a právě jemu vděčí aktuálně největší vnitrozemské město státu Victoria za svůj rozkvět. Na mnoha budovách v centru je tehdejší honosnost vidět dodnes. Po procházce centrem můžete vyrazit na piknik k jezeru Wendouree nebo na místní atrakci Sovereign Hill, což je skanzen zlatokopeckého městečka z 19. století. Osobně jsem jej nenavštívil, protože jsem pár podobných historických domků viděl o pár dní dříve ve Warrnamboolu na Flagstaff Hill a za ušetřené vstupné si v Ballaratu dopřál výborný oběd :) Každopádně www stránky skanzenu Sovereign Hill případný zájemce najde zde.
Na závěr
Vždy jsem smířený s tím, že na jedné cestě nejde vidět a zažít vše, proto pokud máte připomínky a tipy na případná další zajímavá místa v této oblasti, podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentářích :)